beyondcom.se | www.make-it.se 
 

Långloppsresultat skidor 1997 – 2011

> 2004  |  2004/2005  |  2005/2006  |  2006/2007  |  2007/2008  |  2008/2009 | 2009/2010 | 2010/2011

Resultat säsongen 2003/2004        
 
Kinesiska Vasaloppet, Kina 50 km, K 3:a, J Aukland 1:a, S Rezac 2:a     
Jizerská padesátka, Tjeckien 50 km, K 1:a, R Olle 2:a. M Botvinov 3:a Långlopps-VC   
Järnforan, Sollefteå 42 km, K 1:a     
Skinnarloppet, Malung 45 km, K 1:a, E Eriksson 2:a     
Vasaloppet, Mora 90 km, K 4:a, A Aukland 1:a, R Olle 2:a  Långlopps-VC   
Boviloppet, Vindeln 50 km, K 2:a, D Tynell 1:a     
Flyktingloppet, Norge 45 km, K 6:a, A Södergren 1:a, Frode Estil 2:a, A Eide 3:a   


Resultat säsongen  2002/2003        
 
Vargloppet, Ramsjö 40 km, K 1:a     
Jizerská padesátka, Tjeckien 50 km, K 1:a, S Rezac 2:a, R Olle 3:a  Långlopps-VC   
Marcialonga, Italien 70 km, K 3:a, J Aukland 1:a, S Rezac 2:a Långlopps-VC   
König Ludwig Lauf, Tyskland 55 km, K 4:a,  J Aukland 1:a, S Rezac 2:a Långlopps-VC   
Tartu Maraton, Estland 63 km, K  3:a, J Aukland 1:a, S Rezac 2:a Långlopps-VC   
Haldo Hansson, Östersund 40 km, K 4:a     
Järnforan, Sollefteå 42 km, K 1:a     
Vasaloppet, Mora 90 km, K 1:a, J Aukland 2:a, S Rezac 3:a Långlopps-VC  
Engadin Ski Maraton, Schweiz 42 km, F 104:a Långlopps-VC   
Kinesiska Vasaloppet, Kina 36 km, K 1:a, H Eriksson 2:a, D Tynell 3:a     
Flyktingloppet, Norge 45 km, K 4:a, A Södergren 1:a, Frode Estil 2:a, Odd-Bjorn Hjelmeseth 3:a
           
Total 4:a i Långlopps-VC, FIS Maraton Cup       

            
Resultat säsongen  2001/2002        
 
Vargloppet, Ramsjö 40 km, K 1:a     
Jizerská padesátka, Tjeckien 50 km, K 2:a, R Olle 1:a, S Rezac 3:a  Worldloppet   
Marcialonga, Italien 70 km, F 32:a Långlopps-VC   
Medelpad Classic Ski, Bergeforsen 46 km, K 1:a     
Tartu Maraton, Estland 25 km, K  10:a Långlopps-VC   
Haldo Hansson, Östersund 40 km, K 1.a     
Fältjägarrundan, Östersund 48 km, K 1:a, Peter G 2:a     
Vasaloppet, Mora 90 km, K 3:a, Daniel T 1:a, J Aukland 2:a Långlopps-VC   
BoVi-loppet, Vindeln 34 km, K 1:a     
Flyktingloppet, Norge 40 km, K 8:a, tredje svensk     
            
   
            
        
    

 

Resultat säsongen 2000/2001         

Norrbärke Skimataton  42 km, K 2:a, Mattias Svan 1:a     
Marcialonga, ITA 70 km, F 25:a Långlopps-VC   
König Ludwig Lauf, Tyskland 55 km, K 6:a, bäste svensk Worldloppet   
Finlandialoppet, FIN 50 km, K 3:a, S Rezac 1:a, R Olle 2:a Långlopps-VC   
Fältjägarrundan, Östersund  40 km, K 1:a     
Vasaloppet, Mora 90 km, K  5:a, 26 sek efter Långlopps-VC   
7-mila, Robertsfors 70 km, K 3:a, S Recaz 1:a      
Flyktingloppet, Norge 40 km, K 8:a, tredje svensk  


Resultat säsongen 1999/2000        
 
Vargloppet, Ramsjö 40 km, K 1:a     
König Ludwig Lauf 55 km, K  4:a, 40 sek efter Långlopps-VC   
Järnforan, Sollefteå 52 km, K 1:a, Mattias Svan 2:a     
Fältjägarrundan, Östersund 40 km, K 1:a, Håkan Westin 2:a    
Vasaloppet, Mora 90 km, K  2:a, R Olle 1:a, Bäste svensk Långlopps-VC   
7-mila, Robertsfors 70 km, K 2:a, Mattias Svan 1:a     
Flyktingloppet, Norge 40 km, K    7:a, andre svensk      
      
      
Resultat säsongen 1998/1999        
 
Medelpad Classic Ski, Bergeforsen 46 km, K   1:a     
Skinnarloppet, Malung 40 km, K 4:a, 10 sek efter     
Fältjägarrundan, Östersund 40 km, K 3:a, T. Fredriksson 1:a     
Vasaloppet, Mora 90 km, K 9:a, 3:e svensk Långlopps-VC   
7-mila, Robertsfors 70 km, K 3:a Mattias Svan 1:a, Staffan L 2:a      
Flyktingloppet, Norge 40 km, K 11:a, Bäste svensk     
            

Resultat säsongen 1997/1998        
 
Medelpad Classic Ski, Bergeforsen 46 km, K   1:a, Jörgen Brink 2:a     
Järnforan, Sollefteå 52 km, K  1:a, Håkan Westin 2:a     
Attmarloppet, Lucksta 23 km, K 1:a     
Karolinerloppet, Storlien 40 km, K 3:a, T. Fredriksson 1:a